Choinka w tradycyjnym polskim stylu

polskie tradycyjne ozdabianie choinkiChoinka świąteczna to jeden z podstawowych symboli bożonarodzeniowych, bez których nikt chyba nie wyobraża sobie Gwiazdki. Z pewnością, stanowi ona podstawę wystroju mieszkania, sklepów czy też kościołów. Warto zwrócić uwagę na to, że ostatnio w modzie są oryginalne drzewka świąteczne wykonane, np. piórek, makaronu, szyszek czy metalu, ale do najpiękniejszych należą choinki tradycyjne. Nie ulega wątpliwości to, że chociaż bardzo praktyczne są sztuczne drzewka, to wiele osób decyduje się na żywą choinkę. Przede wszystkim, pięknie pachnie, wygląda i na pewno nie można jej porównywać z gotowymi dekoracjami.

Oczywiście, ważną rolę odgrywają ozdoby bożonarodzeniowe, które tak naprawdę warto wykonać samodzielnie. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż niegdyś była ona przystrajana wyłącznie owocami, np. jabłkami i gruszkami oraz domowymi wypiekami, głównie pierniczkami i czekoladowymi ciastkami. Z czasem tego typu dekoracje były zastępowane wyrobami z masy solnej czy papieru. Obecnie, wszechobecne są gotowe bombki, łańcuchy czy światełka, które wcale nie są ładniejsze od tych, które są wykonane własnoręcznie.

Trzeba zaznaczyć to, że piękne ozdoby stworzone samodzielnie posiadają unikatowy wygląd, a także są znacznie tańsze od kupnych dzwoneczków czy aniołków. Otóż, możemy je wykonać przykładowo z masy solnej, papieru, bibuły, ciasta, filcu czy choćby na szydełku lub drutach. Poza tym, bardzo ładnie na drzewku bożonarodzeniowym prezentują się mikołajki, bałwanki czy gwiazdki. Nie zapominamy również o gwieździe betlejemskiej, która wskazała trzem mędrcom drogę do stajenki, w której narodziło się dzieciątko Jezus. Ponadto, warto też pomyśleć o łańcuchach, stanowiących idealnie uzupełnienie bombek i światełek. Oprócz tego, pod drzewkiem świątecznym możemy ustawić szopkę bożonarodzeniową lub prezenty.

Na uwagę zasługuje fakt, iż wszelkie dekoracje choinkowe powinny ze sobą współgrać pod względem materiału, stylu i techniki, którą zostały wykonane. Nie mniej ważny jest dobór kolorystyki ozdób. Z pewnością, nie powinna być ona zbyt zróżnicowana, gdyż w zupełności wystarczy ograniczyć się do 2-3 odcieni. Poza tym, nie przesadzamy z nadmiarem ozdobników, w szczególności sztucznym, gdyż nasza choinka nie będzie należeć do najpiękniejszych. Musimy się też zastanowić nad wyborem miejsca, w którym ją ustawimy, w szczególności kiedy posiadamy małe dzieci, które mogłyby ją przewrócić.

Share Button