Drzewko bonsai – ty też możesz wyhodować je samodzielnie

Drzewko bonsai samodzielna uprawa Wymyślone przez Chińczyków, rozpropagowane przez Japończyków. Bonsai – miniaturowe drzewka – zachwycają pietyzmem wykonania, niezwykłymi kształtami i kolorami. Niewiele potrzeba, by wyhodować w domu własne drzewko bonsai.

Co to jest bonsai

Potocznie przyjęło się sądzić, że bonsai to po prostu miniaturowe drzewka. Tymczasem w sztuce bonsai nic nie jest „po prostu”. Osiągnięcie wymarzonego efektu wymaga starannej dbałości o roślinę. Opłaca się podjąć ten trud, bo wyhodowane w domu miniaturowe drzewko będzie cieszyć oko przez całe lata.

Warto wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak specjalne gatunki drzewek bonsai. Osiągnięcie efektu miniaturyzacji wymaga przycinania, podwiązywania, skracania pędów, a wszystko to po to, by roślina skarłowaciała. W bonsai nie ma miejsca na przypadek. Zamierzony kształt gałęzi, a w efekcie całego drzewka, osiąga się, owijając młode pędy drutem i wymuszając ich wyrastanie w określonym kierunku.

Bonsai charakteryzują się bardzo słabo rozwiniętym systemem korzeniowym. Jest to związane z płaskim naczyniem, w jakim jest hodowane. Trudno tu mówić o doniczkach, słuszniej byłoby nazwać owe naczynia głębszymi tacami. Niewielka ilość ziemi i wody, jaką ma do dyspozycji drzewko jest jednym z powodów jego ograniczonego wzrostu.

Jak wybrać roślinę do stworzenia bonsai

Jeśli marzy nam się miniaturowy las w domu, poszukajmy nasion drzew, które mogą się poszczycić wieloletnim okresem wzrostu. W polskich lasach do takich drzew należą między innymi dęby, sosny i świerki. Przy odrobinie wysiłku i cierpliwości można wyhodować miniaturowe odpowiedniki tych popularnych drzew. Oczywiście nie stanie się to w ciągu jednego sezonu, bonsai jest sztuką wymagającą cierpliwości. Jeśli mamy chęć na nieco bardziej egzotyczne rośliny, możemy zakupić nasiona drzew popularnych między innymi w Japonii, uznawanej za królestwo bonsai. Często spotykane jest także tworzenie bonsai z drzew cytrusowych. O nasiona nie musimy się specjalnie starać, możemy po prostu wyjąć je z owoców.

Jak pielęgnować bonsai

Nie ma jednej reguły dotyczącej bonsai, tak samo, jak nie ma złotej zasady dotyczącej roślin doniczkowych. Każda ma inne potrzeby i wymagania dotyczące nasłonecznienia, nawożenia, podlewania oraz rodzaju podłoża. Nie inaczej jest z drzewami, z których chcemy stworzyć bonsai. Zanim postawimy je na okiennym parapecie lub na komodzie z dala od źródła światła słonecznego, warto sprawdzić, czego tak naprawdę potrzebuje nasze drzewko. Ziemia, w której rośnie, powinna być stale wilgotna. Niestety w płaskim naczyniu z małą ilością ziemi wilgoć utrzymuje się bardzo krótko, dlatego bonsai trzeba podlewać dość często. Ogólna zasada jest taka, że w okresie wiosenno-letnim podlewamy w każdy wieczór, w bardzo upalne dni nawet dwa razy dziennie. W sezonie jesienno-zimowym rośliny nie potrzebują tak dużo wody, można je podlewać co dwa dni, upewniając się, czy na pewno tego wymagają. Zamiast podlewania można pryskać drzewka wodą. Ma to zapobiegać ich przelaniu i gniciu korzeni. W okresie wzmożonej wegetacji warto zadbać o odpowiednie nawożenie. Nawóz dobiera się do każdej rośliny indywidualnie i stosuje zgodnie z zaleceniami producenta.

Pierwsze kroki w uprawie bonsai

Jeśli chcemy wyhodować sobie drzewko bonsai z nasiona, wkładamy je do zwykłej doniczki i czekamy, aż wyrośnie. Dopiero gdy osiągnie oczekiwaną wielkość, można przesadzić je do płaskiego naczynia i rozpocząć prace związane ze stworzeniem miniatury dorosłego drzewa. Podcinanie gałązek i liści jest warunkiem koniecznym. Bez tego nie wyhodujemy bujnego drzewka, a po prostu małą sadzonkę dorosłego drzewa. Częstotliwość podcinania zależna jest od gatunku drzewa. Fachowcy w tworzeniu bonsai radzą, by przycinać często i delikatnie, zamiast rzadko i radykalnie. Nie tylko ułatwi to uzyskanie wymarzonego kształtu drzewka, ale także pozwoli na uniknięcie trudnych do skorygowania błędów.

Wiedza dla zaawansowanych

Drutowanie gałązek nie jest może szczególnie trudne, ale nie da się tej czynności wykonać intuicyjnie. Jeśli chcemy na poważnie zajmować się hodowlą bonsai, nie unikniemy zakupu fachowej literatury lub udziału w specjalnych warsztatach dotyczących miniaturyzacji drzewek. Przed przesadzeniem bonsai do płaskiego naczynia warto dokładnie przemyśleć, jakie ono powinno być, by pasowało do wystroju wnętrza. Bonsai bowiem przesadza się rzadko, uformowane drzewka nie częściej niż co pięć lat. Przy okazji przesadzania można, a nawet trzeba, radykalnie podciąć korzenie, zostawiając zaledwie jedną trzecią ich pierwotnego stanu.

Nie tylko zielone

Gdy myślimy o drzewach, w podświadomości mamy brązowy lub szary pień i zieloną koronę. Tymczasem z drzewkami bonsai sprawa wygląda inaczej. Hodowla w warunkach domowych daje większe możliwości niż w przypadku tradycyjnych upraw ogrodowych. Klon japoński, róża pustyni, japońska wiśnia czy albicja to doskonałe propozycje roślin, które można wyhodować w domu i które zachwycą kolorem. Szczególnie klon japoński może poszczycić się różnokolorowymi odmianami. Albicja zaś, to roślina, której kwiaty świecą w ciemności. Będzie prawdziwą ozdobą każdego domu.

Share Button