Jak przystroić stół wielkanocny?

stół na śniadanie wielkanocneDekoracja wielkanocnego stroju to niełatwe zadanie, w związku z tym za jej przygotowanie najlepiej jest się zabrać dużo wcześniej. Oczywiście, kluczowe znaczenie odgrywa tu kolorystyka oraz stylizacja dekoracji świątecznych. Z pewnością większość osób jest wierna tradycji i decyduje się na biały obrus, który czasami zdobiony jest aplikacjami świątecznymi, np. króliczkami. Mile widziane są też odcienie żółci i zieleni, które wprowadzają do mieszkania radosną, wiosenną atmosferę. Trzeba powiedzieć o tym, iż obrus często dekorowany jest gałązkami bukszpanu, który poprzypinany jest to jego brzegów.

Nie ulega wątpliwości to, że podczas Wielkanocny potrawy serwowane są na odświętnej zastawie stołowej, najczęściej białej ze złotym lub srebrnym wzorem, a także używamy w tym czasie pięknych sztućców. Poza tym, na stole wigilijnym obowiązkowo muszą znaleźć się symbole tego niezwykłego i najważniejszego święta chrześcijańskiego. Mowa tu głownie o wielkanocnym baranku, symbolizującego zmartwychwstanie Chrystusa, który umarł za nas na krzyżu i tym samym otworzył nam drogę do zbawienia. Warto wspomnieć o tym, iż świąteczne baranki zwykle wykonane są z cukru, ciasta lub czekolady. Jednak równie piękne są dekoracje zrobione na szydełku lub z masy solnej. Godne uwagi są także króliczki czy kurki stworzone na wiele różnych sposobów.

Nie możemy pominąć tu kolorowych pisanek, które mogą być poukładane w koszyczku wielkanocnym albo zdobić stroik świąteczny. Przede wszystkim, mile widziane są kraszanki wykonane samodzielnie. Otóż, do najpiękniejszych należą jajka własnoręcznie malowane oraz wykonane z filcu lub na szydełku. Kolejną ozdobą stołu wielkanocnego jest wcześniej wspomniany stroik, który może być stworzony różnymi technikami. Bywa, iż ma on postać ogromnej psianki, zdobionej wzorkami czy też wstążeczkami. Ostatnio, bardzo modne są choinki świąteczne, które jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z Bożym Narodzeniem, a obecnie coraz częściej goszczą w naszych domach w czasie Wielkanocy.

Oprócz tego, bardzo powszechną dekoracją stołu wielkanocnego są kwiaty, w szczególności żonkile i frezje. Poza tym, jak najbardziej pożądane są bazie i rzeżucha, na której pasie się zajączek. Niektóre osoby również decydują się na upiększenie stołu za pomocą wielkanocnych serwetek, które także możemy wykonać samodzielnie z papieru lub bibuły. Nie zapominamy o dekoracyjnych świecznikach i paschalikach, które nawiązują do zmartwychwstania Jezusa. Oczywiście, świece mogą też mieć kształt wielkanocnych pisanek, zajączków czy baranków, być dekorowane koralikami, wstążeczkami czy odciśniętymi wzorami.

Z pewnością, przy odrobinie pomysłowości można pięknie przystroić stół wielkanocny, a w szczególności będzie się on prezentował niezwykle, gdy znajdą się na nim wcześniej wspomniane dekoracje.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Share Button