Jak wybrać doniczki do roślin domowych?

Różne rozmiary, materiały i kształty – oferta pojemników na rośliny domowe jest naprawdę bogata. Dlaczego storczyki hodujemy w przezroczystych doniczkach, jak wysokie są ochrony na palmę i kiedy konieczny okazuje się drenaż? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tekście.

Wszystko zależy od tego, jaką roślinę posadzisz. Jeśli już zdecydujesz się na dany gatunek, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Jakim systemem korzeniowym charakteryzuje się wybrana roślina?

Niewielkie pojemniki będą dobre dla roślin, które w naturze rosną w dużym zagęszczeniu. Mają one silne korzenie rozrastające się poziomo. Do tych gatunków należą m.in.: asparagus, paproć nefrolepis, sansewieria, peperomia, fiołek afrykański, zamiokulkas i kliwia.

Wysokie doniczki sprawdzą się w przypadku palm, ponieważ mają korzeń palmowaty, a więc wrastający głęboko w ziemię.

Czy gatunek lubi nasłonecznienie i wilgoć?

Niektóre rośliny, takie jak storczyki, potrzebują dostępu do światła także w dolnych partiach rośliny, a więc w korzeniach. Dobrze jest więc w takim przypadku postawić na przezroczyste doniczki. Dzięki temu łatwiej również kontrolować wilgotność gleby, co przy tym gatunku ma duże znaczenie.

Sprawdź też: Nawóz płynny do storczyków.

Jakie są warunki, w których przebywa roślina?

Pamiętajmy, że warunki domowe różnią się od tych panujących w kwiaciarni. Na przykład torf, w którym rosną rośliny w sklepach, nie będzie sprawdzał się w mieszkaniu. Bez podlewania przez 3 dni wyschnie na wiór. Najlepiej więc przesadzić rośliny do ziemi odpowiedniej dla danego gatunku lub podłoża uniwersalnego.
Rodzaje doniczek – jaki materiał wybrać?

Producenci oferują wiele pojemników na rośliny zróżnicowanych pod względem materiału wykorzystanego do ich produkcji. Każdy ma swoje wady i zalety…

  • Doniczki plastikowe

Pojemniki lekkie, nietłukące się, wykorzystywane często w ogrodnictwie produkcyjnym. Dłużej trzymają wodę w porównaniu do doniczek glinianych, istnieje jednak ryzyko zatrzymywania wody. Jeśli chcesz posadzić w nich rozłożyste rośliny, trzeba je dodatkowo obciążyć.

  • Doniczki gliniane

Okażą się wybawieniem dla roślin o dużych, ciężkich częściach naziemnych, zapewniając im stabilność. Warto pamiętać, że z pojemników glinianych woda paruje szybciej, przez co rośliny wymagają częstszego podlewania.

Przed umieszczeniem rośliny w doniczce tego typu należy zamoczyć ją w wodzie, tak długo aż pęcherzyki powietrza nie będą się z niej wydobywać. Jeśli pominiesz ten krok, doniczka może „zabierać” wodę roślinie.

  • Doniczki ceramiczne

Charakteryzują się porowatymi ściankami, które przepuszczają powietrze do korzeni. Jeśli roślina będzie zimowała na balkonie, warto wybrać model z mrozoodpornej terakoty.

  • Doniczki drewniane

Wymagają zabezpieczenia odpowiednimi impregnatami, by nie nabierały wilgoci. Wyjątkiem są tylko doniczki wykonane z odpornego na przemakanie drewna egzotycznego. Przed wsypaniem ziemi warto wyłożyć dno donicy podziurkowaną folią.

  • Metalowe

Są lekkie i odporne na wilgoć, a także… idealnie wypisują się w industrialny styl wnętrza. Na balkonie najlepsze będą te powstałe z aluminium lub ocynkowanej blachy.

Warto pamiętać, że standardowe doniczki powinny mieć co najmniej jeden otwór odpływowy. Jeśli wybrałeś pojemnik bez takich otworów, możesz uprawiać rośliny tylko wtedy, gdy zapewnisz im odpowiednią warstwę drenażu. Poprawia przepuszczalność gleby i zapobiega gniciu korzeni.

Zobacz także: Ogród i balkon na nowo.
Jak wybrać rozmiar i kształt doniczki?

Zwykle pojemniki na rośliny domowe są wyposażone w szerszą górną część w porównaniu do rozmiaru dna. Standardowe doniczki mają średnice 5-, 7- i 10-centymetrowe, a ta długość powinna być mniej więcej równa wysokości, a więc głębokości doniczki.

Dostępne są także półdoniczki – pojemniki płytkie, o mniejszej wysokości niż szerokości. Średnica spodu może dochodzić nawet do 30 cm. Takie pojemniki nadają się do wysiewu nasion i roślin o płytkim systemie korzeniowym np. sukulentów.

Wybór kształtu doniczki to dla wielu osób przede wszystkim kwestia estetyczna. Pojemniki mogą mieć formę owalną, ale także kwadratową, prostokątną czy nietypową (chociażby falistą). Warto jednak pamiętać, by dobrać kształt donicy dopasowanej do typu ukorzenienia i gęstości wzrostu roślin.
Podstawki do doniczek

Rozpoczynając hodowlę roślin domowych, z pewnością chcesz uniknąć zniszczenia podłoża, na którym będzie stała doniczka. Konieczne jest więc postawienie jej w podstawce. Niektóre modele mają tę część już wbudowaną w donicę – to rozwiązanie polecane do uprawy roślin wiszących.

Wybrałeś najlepszą doniczkę do Twojej domowej hodowli? Wejdź na stronę Ziemovit.pl i zobacz, czego jeszcze możesz dowiedzieć się o swoim ogrodzie.

Save

Save

Share Button