Jak wybrać odpowiednie znicze na nagrobek?

znicze nagrobneW ostatnim czasie można zauważyć, że asortyment zniczy nagrobkowych jest przeogromny, gdyż na wystawach sklepowych widać mnóstwo lampionów, zarówno małych jak i dużych, tradycyjnych i bardzo oryginalnych. Poza tym, jedne z nich są barwne, inne zaś utrzymane w stonowanej kolorystyce, dlatego decyzja o ich wyborze nie należy do najłatwiejszych. Oprócz tego, niemałe znaczenie ma tu też cena, która się waha od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych i jest w dużej mierze uzależniona od wielkości lampionu oraz materiału, z którego jest wykonany.

W związku z czym musimy się zastanowić nad tym, czy lepiej jest kupić jeden duży znicz, który będzie stanowił ładną ozdobę grobu, czy postawiać na kilka małych zniczy, które są tańsze, ale za to szybko się wypalają. Oczywiście, większość osób wybiera pierwsze rozwiązanie, gdyż wtedy znicze palą się nawet przez kilka dni. Ponadto, bez najmniejszych problemów można zakupić do nich wkłady wymienne, które są niedrogie. Oprócz tego jeden duży znicz nie zajmuje tak dużo miejsca jak kilka mniejszych, co jest bardzo ważne w okresie Wszystkich Świętych, kiedy to na grobach składane są także chryzantemy czy stroiki okolicznościowe.

Nie mniejszą rolę odgrywa kształt znicza, który może mieć też znaczenie symboliczne. A, więc na Wielkanoc odpowiednie są lampiony przypominające pisanki, baranki, króliczki, a na Boże Narodzenie można zakupić świece w kształcie choinki czy bombki. Natomiast podczas Wszystkich Świętych dużym zainteresowaniem cieszą się znicze w formie krzyża, a także tradycyjne kule, kapliczki czy księgi, Warto również zwrócić uwagę na to, że na świątecznych lampionach coraz częściej można zauważyć piękne sentencje mówiące o kruchości życia oraz wyrażające wiarę w miłosierdzie Boże.

Na uwagę zasługuje fakt, iż znicze mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. Otóż, do najpopularniejszych należą znicze szklane, które są kolorowe, cechują się bogactwem barw, ale są też mniej trwałe od lampionów ceramicznych czy glinianych. Oczywiście, te drugie są znacznie droższe, ale za to mogą zdobić groby naszych bliskich jeszcze przez długi czas, ponieważ są wytrzymałe i nie schodzi z nich kolor tak jak w przypadku zniczy ze szkła. Nie zapominamy także o zniczach z pozytywką, które ostatnio zyskują na popularności. Równie modne są lampiony z elektrycznym wkładem, bowiem dzięki baterii święcą się nawet przez kilka tygodni.

Jak widać, wybór zniczy jest przeogromny, zwłaszcza w okresie świątecznym. Przede wszystkim, różnią się od siebie materiałem, wielkością, kształtem, kolorem i ceną. 

Share Button