Jak wykonać kartkę metodą scrapbookingu?

scrapbook-kartki-swiateczneW dzisiejszych czasach, kiedy rynek wprost zasypuje nas gotowymi przedmiotami w różnych wydaniach, a jednak bardzo do siebie podobnymi i mało oryginalnymi, coraz bardziej zaczynamy doceniać rzeczy ręcznie robione. Tak jest szczególnie w przypadku upominków dla bliskich nam osób – bo cóż to za sztuka iść do sklepu i kupić gotową rzecz, jakich wszędzie pełno? Dużo większą przyjemność i satysfakcję da nam własnoręczne wykonanie pięknego drobiazgu, a jaką radość sprawimy tym unikatowym prezencikiem obdarowanej osobie!

Chyba każdy doceniłby przedmiot w którego wykonanie ktoś bliski włożył całe swoje serce, poświęcił swój czas.

Kiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia w natłoku przygotowań możemy nie mieć czasu na wykonywanie prezentów, ale na pewno znajdziemy czas na przygotowanie ręcznie robionych kartek z życzeniami, które na pewno bardzo ucieszą nasza rodzinę i znajomych. Kartki takie w prosty sposób można wykonać z bardzo wielu materiałów i różnymi technikami. Jednymi z ciekawszych, oprócz metody iris floding czy pergamano, jest scrapbooking.
Scrapbooking to sztuka ręcznego tworzenia i ozdabiania różnych przedmiotów – pierwotnie najczęściej ozdabiano nią rodzinne albumy ze zdjęciami i pamiątkami, a obecnie bardzo często metodą tą przygotowuje się różnego rodzaju zaproszenia oraz kartki okolicznościowe, na przykład urodzinowe czy świąteczne.

W scrapbookingu wykorzystać można mnóstwo materiałów, dzięki czemu prace są niepowtarzalne i niezwykłe. Podstawowe materiały do ozdabiania to kolorowy papier, bibuła, klej, nożyczki, a także dziurkacze ozdobne, różnego rodzaju koraliki, wstążki, farbki i flamastry. Fantastyczne efekty można uzyskać ponadto za pomocą pieczątek dekoracyjnych, naklejek, szablonów czy akcesoriów do embossingu, na przykład kolorowego proszku i podgrzewaczy.

Jak zrobić kartkę świąteczną metodą scrapbooking? Na początek potrzebna nam będzie kolorowa kartka z bloku technicznego lub arkusz kolorowej, cienkiej tektury formatu A4 albo A5 w zależności od wielkości kartki jaką chcemy uzyskać. Kartkę zginamy na pół i wzdłuż krawędzi wycinamy za pomocą dekoracyjnego dziurkacza otworki, na przykład w kształcie gwiazdek. Jeśli posiadamy dekoracyjne pieczątki, możemy ozdobić nimi tło, możemy też na nim nakleić lub namalować śnieżynki. Na środku naklejamy wyciętą z papieru kolorowego choinkę. Aby uzyskać lekko wypukły efekt, najlepiej użyć do tego dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Choinkę ozdabiamy wyciętymi dziurkaczem gwiazdkami, cekinami oraz koralikami, które naklejamy za pomocą pistoletu z klejem termo topliwym. Dodatkowo kartkę świąteczną możemy ozdobić ładną wstążką w kolorze dopasowanym do pozostałych elementów. Na koniec wystarczy dodać napis „Wesołych Świąt!”, a w środku umieścić życzenia świąteczne.

Share Button