Jak zrobić stojak pod choinkę?

stojak pod choinkęAby piękna choinka była stabilna i nie zagrażała naszemu bezpieczeństwu, musi posiadać dobrej jakości stojak, dzięki któremu się nie przewróci. Oczywiście, kiedy kupujemy sztuczną choinkę w sklepie, najczęściej możemy go zakupić razem z drzewkiem, ponieważ stanowi część zestawu świątecznego. Jednak problem zaczyna się wtedy, gdy decydujemy się na kupno żywej choinki. Otóż, w tym wypadku przeważnie sami musimy się zająć wykonaniem stojaka. Owszem, istnieje też możliwość zakupu gotowej podpórki pod drzewko, ale czasami jest to dosyć trudne, gdy nasza choinka posiada niestandardowe wymiary.

Z pewnością, do najbardziej stabilnych należą stojaki metalowe, które są w stanie utrzymać dużą choinkę wraz z mnóstwem ozdób. Jednakże ich stworzenie jest dosyć trudne i wymaga profesjonalnego sprzętu, przykładowo spawarki oraz odpowiedniego materiału. Poza tym, tego rodzaju podpórki są bardzo trwałe i mogą nam służyć przez lata, bez większych problemów można je konserwować oraz malować na różne kolory. Ponadto, gdy jesteśmy uzdolnieni w tej dziedzinie, możemy również pokusić o zdobienia i nietypowe kształty.

Natomiast o wiele łatwiej będzie nam wykonać stojak kubełkowy. W tym celu potrzebne nam będzie wiaderko, na które nakładamy konstrukcję, w której wykonany jest otwór na pień choinki. Niektórzy tworzą je z wiaderka do mopa, ponieważ łatwo je przerobić na stojak pod choinkę. Ogromną zaletą tegoż rozwiązania jest to, że do pojemnika możemy wlać wodę, w związku z czym nasze drzewko bożonarodzeniowe przez dłuższy czas będzie wyglądało zdrowo i nie będzie traciło igieł. Jednakże musimy mieć na uwadze to, że stojak ze zbiornikiem na wodę raczej się sprawdza w przypadku małych i średnich choinek, a nie naddaje się do podtrzymywania ogromnych drzewek, ponieważ może się okazać mało stabilny. Niektórzy decydują się także na wykonanie stojaków drewnianych, które pięknie wyglądają, jednakże ich stworzenie najlepiej jest zlecić stolarzowi, który się zna na rzeczy. Z pewnością, w tym przypadku stojaki robione są na wymiar, dlatego musimy mieć świadomość tego, że mogą nam się nie przydać w następnym roku, kiedy kupimy mniejszą lub większą choinkę.

Nie ulega wątpliwości to, że stojak pod choinkę powinien być dobrze dopasowany, aby była ona idealnie przytwierdzona do podłoża. Nie powinniśmy oszczędzać na jego wykonaniu, gdyż bezpieczeństwo własne i całej rodziny powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu.

Share Button