Ozdoby na Wielkanoc z masy solnej i makaronu

ekologiczne ozdoby wielkanocne z makaronuPodczas Wielkanocy nie może zabraknąć w domu przepięknych ozdób świątecznych, dzięki którym w mieszkaniu będzie panowała miła atmosfera. Oczywiście, możemy iść na łatwiznę i zakupić gotowe dekoracje, ale nie są one tak piękne jak te, który wykonamy własnoręcznie. Nie ulega wątpliwości to, iż mogą one powstać z różnych materiałów, ale w ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszą się ozdoby z masy solnej, które są śliczne i trwałe.

Warto podkreślić to, iż przygotowanie masy solnej nie jest ani czasochłonne, ani kosztowne. Otóż, do jej zrobienia potrzebujemy tylko200 g mąki pszennej,200 g soli,100 g mąki ziemniaczanej, 150 cm3 wody. Kiedy z podanych składników ugnieciemy masę, o jednolitej i elastycznej konsystencji formujemy ją  w kulę i wkładamy do woreczka foliowego, aby nie wyschła. W taki sposób można ją przechowywać nawet 2 tygodnie, ale musi ona przebywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Następnie możemy przystąpić do tworzenia ślicznych dekoracji wielkanocnych. Z pewnością z masy solnej mogą powstać cudowne kurczaczki, baranki czy zajączki, a także pisanki i koszyczki. Trzeba powiedzieć to, iż  otrzymane wyroby możemy pomalować farbami akrylowymi oraz lakierem bezbarwnym lub połyskującym. Niektórzy niezwykłe odcienie wielkanocnym ozdobom nadają za pomocą przypraw, np. do piernika bądź kurkumy. Ciekawy efekt też daje upieczenie dekoracji w piekarniku, bowiem po upieczeniu wyróżniają się złocistą barwą. Ponadto, oczy kurek, zajączków można stworzyć za pomocą czarnuszki lub barwnych guzików. Poza tym, figurki z masy solnej możemy także udekorować, odciskając w nich, materiały o dużych splotach, koronki, liście oraz inne przedmioty o ciekawej fakturze. Oprócz tego, gdy pragniemy, aby dekoracje zdobiły np. wielkanocną choinkę, nie możemy zapomnieć o wykonaniu uszek na wstążeczkę, za pomocą której zawiesimy je na drzewku świątecznym.

Nie mniej śliczne są dekoracje wielkanocne z makaronu. Mowa tu głownie o oryginalnych kurczaczkach, królikach i barankach, które przeważnie są stworzone z rurek, świderków, kokardek i muszelek. Ponadto, zazwyczaj pomalowane są na złoto, chociaż inne odcienie też są spotykane. Bez wątpienia, tego rodzaju dekoracje najczęściej wykorzystywane są przy ozdabianiu stołu świątecznego, stroików i koszyków wielkanocnych. Bywa, iż dekorują również palmę, która jest święcona podczas niedzieli palmowej. Natomiast, ozdoby, które posiadają zawieszki, mogą dekować okna, witryny czy zasłony.

A, co najważniejsze nie będziemy mieli wielu trudności z ich wykonaniem, tym bardziej iż w księgarniach oraz w Internecie odnajdziemy mnóstwo poradników na temat, jak stworzyć dekoracje wielkanocne z makaronu. Z pewnością, warto się pokusić o ich wykonanie, ponieważ klasyczne pisanki czy zajączki zakupione w sklepie nie mogą się z nimi równać. 

Share Button