Ozdoby świąteczne na zewnątrz

pomysły dekoracji świątecznych na zewnątrzNie ulega wątpliwości to, że w okresie bożonarodzeniowym zdobimy nie tylko wnętrza mieszkań czy domów, bowiem bardzo modne są dekoracje zewnętrzne budynków, które zostały w znacznej części zainspirowane amerykańskimi ozdobami elewacyjnymi. Trzeba powiedzieć o tym, iż tego rodzaju dekoracje upiększają nie tylko sklepy, centra handlowe, ale również budynki mieszkalne i obiektywnie należy przyznać, że niektóre z nich są piękne, a inne znów kiczowate, kiedy jest ich w nadmiarze.

Z pewnością, do najpowszechniejszych należą światełka, zarówno tradycyjne jak i wężowe. Oczywiście, mówimy tu o lampkach odpornych na działanie minusowych temperatur, ponieważ pokojowe oświetlenie zwykle sobie radzi z mrozem, przepala się lub nie chce działać. Na uwagę zasługuje fakt, iż światełkami dekorowane są przeważnie dachy, barierki balkonowe, drzwi wejściowe czy okiennice. Ponadto, upiększają iglaki rosnące na podwórku, rzadziej ogrodzenie. Nie zapominamy także tu o bożonarodzeniowych dekoracjach elewacyjnych. Przykładowo możemy tu wymienić iluminacje przedstawiające św. Mikołaja podróżującego saniami ciągniętymi przez renifery lub choinki, bałwanki czy też napisy świąteczne typu: „Wesołych Świąt”. Należy powiedzieć o tym, iż zazwyczaj są one montowane na stałe, a po zakończeniu okresu gwiazdkowego, wyłączane.

Oprócz tego, ciekawą ozdobą bożonarodzeniową są girlandy, łańcuchy i lampiony oraz kokardy. Jednak w ich stosowaniu należy zachować umiar, by nasza posesja nie wyglądała śmiesznie. Poza tym, warte wspomnienia są stroiki wieszane na drzwiach, które przeważnie wykonane są z gałązek świerku i zdobione bobkami, wstążkami czy małymi prezencikami lub mikołajkami. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się rogi obfitości, w szczególności wieńce stworzone samodzielnie, ponieważ cechują się one unikatowym wyglądem. Niektóre osoby upiększają również swoje posesje szopkami bożonarodzeniowymi. Przede wszystkim, mogą być one wykonane z różnych materiałów, ale do najpowszechniejszych należą konstrukcje metalowe, które są oświetlane za pomocą kolorowych lampek. Ponadto, w modzie są duże świecące mikołaje lub bałwanki umieszczane w ogródkach.

Warto podkreślić to, że dekoracje zewnętrze podczas Świąt Bożego Narodzenia muszą być dobrze przemyślane. Z pewnością, nie może być ich zbyt dużo i bezwzględnie muszą ze sobą się komponować kolorystycznie i stylistycznie. Pamiętamy również o tym, by stawiać na oświetlenie energooszczędne, które jest droższe, ale za to nie grożą nam kolosalne rachunki za energię elektryczną.

Share Button