Piękna, tradycyjna palma wielkanocna

palma wielkanocnaJednym z najważniejszych symboli Wielkanocy jest palma świąteczna, którą święcimy w kościele w trakcie niedzieli palmowej. Następnie wierni udają się w procesji z palmami, która odbywa się na pamiątkę przybycia Jezusa Chrystusa na osiołku do Jerozolimy, gdzie był witany za pomocą gałązek oliwnych. Warto podkreślić to, iż zwyczaj świecenia palm jest w Polsce znany już od średniowiecza i praktykuje się go do dziś, chociaż w zależności od regionu, różnią się one nieco od siebie wyglądem i techniką wykonania.

Z pewnością, w sklepach odnajdziemy wiele gotowych palm, ale do najpiękniejszych należą te, które są wykonane samodzielnie, bowiem posiadają one niepowtarzalny wygląd. Przede wszystkim, można ją stworzyć z gałązek wierzby, symbolizującej zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Poza tym, piękne palmy mogą również powstać z gałązek malin i porzeczek. Oprócz tego, warto je udekorować bukszpanem, baziami, suszonymi kwiatami, machami, trawami, a także wpleść w nie barwinek, widłaka, cisa, borówkę. Nie zapominamy także o kolorowych wstążeczkach, zwykle wykonanych z bibuły lub krepiny. Mile widziane są również ozdoby z papieru i makaronu. Mowa tu głownie o barwnych kwiatach, pisankach czy baranku i króliczku wielkanocnym.

Trzeba zwrócić uwagę na to, iż wedle tradycji palma wielkanocna powinna być jak najdłuższa i kolorowa, w związku z czym jej wykonanie często zajmuje nawet kilka dni. A, co najważniejsze w jej stworzenie zwykle angażuje się cała rodzina, chociaż podczas pracy najwięcej frajdy mają maluchy. Warto także wspomnieć o tym, iż w okresie wielkanocnym bardzo często organizowane są konkursy na najdłuższe i najśliczniejsze palmy, które niejednokrotnie sięgają nawet kilkunastu metrów. Z pewnością, najpowszechniejszy jest konkurs w Lipnicy i Rabce, gdzie podczas wykonania palm nie można używać żadnych metalowych elementów.

Ponadto, palmy w Polsce często zastępują gałązki wierzbowe z baziami, które po poświeceniu umieszczane są za obrazami lub krzyżami, aby chroniły dane domostwo od nieszczęść i zapewniały Boże błogosławieństwo. Należy wspomnieć o tym, iż gospodarze wystawiają palmy na pola, by Stwórca dał rolnikom urodzaj i strzegł ich uprawy od gradu czy zbytniego deszczu. Niektórzy mocno wierzą to, iż palmy posiadają również właściwości lecznicze i połykają bazie zapobiegające rzekomo bólom gardła i głowy. Natomiast sproszkowane „kotki” zazwyczaj dodawane są do naparów, ponieważ posiadają moc uzdrawiającą. A, jeżeli pragniemy, by nasze dzieci były dorodne, wystarczy je lekko uderzyć witkami.

Nie ulega wątpliwości to, że małe palemki wielkanocne stanowią też wspaniałą dekorację stołu świątecznego, w szczególności kiedy doskonale komponują się z innymi dekoracjami wielkanocnymi.

Save

Save

Share Button